enflasyonpuan durumuemeklilikötvdövizborsaakpchpmhp
DOLAR
32,7675
EURO
35,0443
ALTIN
2.441,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Salı Açık
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
30°C
Reklam

Beyin sisi nedir?

Beyin sisi nedir?

Düşünceleri işlemekte zorlandığınız veya net olmayan düşünceleriniz olduğu bir durumla hiç karşılaştınız mı? O zaman, beyin sisinden şühelenebilirsiniz.

Beyin sisi tıbbi bir durum olmayıp, kişinin düşünmekte güçlük çektiği, tek bir düşünceye konsantre olamadığı, düşüncelerinden uygun bir cümle oluşturamadığı ve doğru düşünemediği bir belirtiler grubu oluşturur. Bu semptomlar ya tıbbi bir durumun sonucu olarak ya da yüksek stres dahil olmak üzere kötü yaşam tarzı kalıplarından kaynaklanabilir.

Corona virüsün uzun süreli etkileri araştırılmaya devam ediyor, semptomları hafif geçiren hastaların günden güne daha fazla beyin ve sinir sistemine etki eden nörolojik rahatsızlıklar yaşadığını ortaya çıktı. Bunlardan biri de corona virüsün etkisiyle ortaya çıkabileceği düşünülen “Beyin Sisi.”

Beyin sisi nedir?

Beyin sisi nedir?

Beyin sisi, bilişsel fonksiyonların kısıtlandığı durum olarak tanımlanmaktadır.

Beyin sisi tıbbi bir durum değil, bir kişinin keskin hafızadan yoksun olduğu veya odaklanamadığı bilişsel işlev bozukluğu ile ilişkili bir grup semptomdur. Beyin sisi olan bir kişi, düşünceleri işlemede, bir anıyı hatırlamada, odaklanmada veya konsantre olmada zorluk, zihinsel yorgunluk vb.

Ciddi olmasa da çok yaygın olmasına rağmen, beyin sisi bir kişinin zekasını bozmaz, kötüleşmez veya ilerlemez, ancak bir kişi düzenli görevleri yerine getirmekte zorluk çekebilir ve depresyon ve düşük benlik saygısı (ait olmama / benlik duygusu) yaşayabilir. ).

Bazıları ayrıca konuşma ve dil bozukluklarından muzdarip olabilir, bu nedenle düşüncelerini cümle oluşturmak için kullanmakta zorlanabilirler.

Beyin sisinin belirtileri nelerdir?

Beyin sisi insanlarda farklı çalışır. Okula giden bir çocuktan olgun bir yetişkine ve hatta yaşlılığa kadar tüm yaş gruplarını etkileyebilir. Beyin sisinden şüphelenen bir kişi, durumun ciddiyeti ile ilişkili olan bir semptoma veya semptomların bir kombinasyonuna sahip olabilir. Aşağıda beyin sisinin bazı yaygın belirtileri bulunmaktadır:

 • Azaltılmış yoğunluk
 • Hafıza kaybı
 • Bulanık veya bulanık düşünceler
 • Aşırı yorgun ve uykulu hissetmek
 • Depresif hissetmek
 • Kendine güvensiz
 • Okulda ve işte düşük performans
 • Depresyon hali
 • Kelimeleri kullanarak cümleler oluşturamama veya basit cümleleri anlayamama
 • Tek bir hedefe odaklanamaz
 • Bir planı uygulayamama, bir sorunu çözememe veya bir şeyleri organize edememe

Beyin sisi nedir?

Beyin sisine ne sebep olur?

Araştırmalara göre, beyin sisinden sorumlu çeşitli faktörler ve koşullar var. Nedeni belirlemek ve altta yatan nedene yönelik erken tedaviyi başlatmak gerekir. Beyin sisinden sorumlu nedenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Aşırı stres

Aşırı miktarda stresin beyin sisine neden olabileceğine inanılmaktadır. Kronik stres beyni aşırı çalıştırabilir ve strese sokabilir. Stres, artan kan basıncına, zihinsel yorgunluğa, konsantre olamamaya, şiddetli baş ağrılarına ve hatta depresyona neden olabilir. Bu, beyninizin yetersiz çalışmasına, odak ve konsantrasyonu kaybetmesine neden olabilir.

B12 vitamini eksikliği

B12 vitamini eksikliği beyin sisine neden olabilir. B12 vitamini sadece süt, balık, yumurta vb. besinlerde bulunur ve bitkisel kaynaklarda bulunmaz. B12 vitamini beyin fonksiyonlarını iyileştirir. B12 eksikliği, yorgunluğa, hafıza kaybına, ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissine vb. neden olan anemiye (kandaki düşük hemoglobin seviyesi) yol açabilir.

Uzun süreli bir eksiklik, geri dönüşü olmayan bir duruma yol açabilir. B12 vitamini eksikliğine yetersiz diyet alımı, emilim azalması, tıbbi durumlar vb. neden olabilir.

Uyku azalması ve dengesizlik yaşanması

Azalan uyku süresi ve kişinin uyku düzeninin bozulması beyin fonksiyonlarını bozabilir. Sağlıklı bir beyin fonksiyonu için 7-8 saat yeterli uyku şarttır. Uyku eksikliği zihinsel yorgunluğa ve konsantrasyon kaybına yol açar.

Hormonal dengesizlikler ve değişiklikler

Vücuttaki hormon regülasyonunda bir dengesizlik beyin sisine neden olabilir. Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron seviyeleri yükselir. Bu hormonların artan seviyeleri bilişsel işlevi ve hafızayı bozabilir.

Ayrıca menopoz sırasında azalan östrojen seviyeleri beyin fonksiyonlarını etkileyerek yakın zamanda hafıza kaybına ve bilinç bulanıklığına neden olabilir. Tiroid hormonları T3, T4 ve TSH’nin dengesizliği beyin fonksiyon kaybına ve bunamaya neden olabilir.

İlaç

Bazı ilaçların alınmasının beyin sisine neden olabileceğine inanılmaktadır. Antikolinerjik ilaçlar gibi ilaçlar, sinir sisteminin nörotransmiterleri bloke etmesine izin vererek beyin fonksiyonunu azaltır. Beyin sisine neden olabilen antikolinerjik ilaçlar arasında oksibutinin, difenhidramin, amitriptilin vb. Kemoterapi gören bir hasta, kemoterapötik ilaçlar bağışıklık sistemini baskılayabildiği ve beyin fonksiyonunu bozabileceği için beyin sisinden de muzdarip olabilir.

Beyin sisi ile ilişkili diğer tıbbi durumlar şunları içerir:

 • endişe etmek
 • depresyon
 • Diyabet
 • Sjögren sendromu
 • Lupus
 • Multipl skleroz
 • Alzheimer hastalığı
 • Şiddetli dehidrasyon
 • Migren vb.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

Çoğu zaman depresyondaysanız ve konsantre olamıyorsanız veya okulda/işte iyi performans gösteremiyorsanız, doktorunuzu görmeniz önerilir. Düşüncelerinizi ve sorunlarınızı fazladan strese girmeden ve beyninize gereksiz yük bindirmeden yakınınızdaki kişilerle paylaşmanızı her zaman tavsiye ederiz.

Hastanede yapılan bir test beyin sisi teşhisi koymayacağından, doktorunuz çeşitli testler yapacak ve başlangıçta zaman alabilecek semptomlarınızı iyileştirmek için davranışsal terapi ile birlikte size ilaç verecektir. Doktorunuz, diyet, psikolojik durumlar, tıbbi durumlar, ilaç geçmişi vb. gibi sorumlu olduğundan şüphelenilen faktörleri ekarte edecektir.

Farklı hastalıkların bazı benzer semptomları vardır. Doktorunuza herhangi bir tıbbi veya cerrahi geçmiş hakkında bilgi verin. Son zamanlarda aldığınız ilaçlar için reçeteleri gösterin. CT, MRI, TFT, kan resimleri (enfeksiyon, kan şekeri, anemi vb. ekarte etmek için) gibi testler doktorunuzun beyin sisinin gerçek nedenini belirlemesine yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca alerjileri ekarte etmek için bazı antijen-antikor testleri yapabilir ve uyku bozukluklarını ekarte etmek için uyku düzeninizi izleyebilir.

Beyin sisi tedavisi nedir?

Beyin sisini tedavi etmek zaman ve çaba gerektirir, çünkü önce altta yatan durumu tedavi etmek esastır. Beyin sisini tedavi etmek ve beyin fonksiyonunu iyileştirmek için bilmeniz gereken bazı şeyler:

Yeterli uyku

Uyku eksikliği beyin fonksiyonunuzu engelleyebileceğinden uyku düzeninizi iyileştirin. En az 8 ila 9 saat düzenli uyku planlayın. Düzenli bir uyku düzeni, sağlıklı beyin fonksiyonuna ve keskin hafızaya yardımcı olur. Geç ve düzensiz uyku konsantrasyonun azalmasına ve zihinsel yorgunluğa neden olur.

Beynini fazla yormamaya çalış

Stresi olabildiğince azaltın. Beyninize çok fazla yük bindiriyor iseniz ve konsantre olmanızı zorlaştırıyorsa iş yükünüzü azaltın .Belli aralıklarda kafanızı boşaltın odaklanmayı bırakın.

Aşırı ve gereksiz şeylerden kaçın

Alkol, sigara ve aşırı kafein alımından kaçının.

Düşük kan düzeyinizi kontrol edin

Düşük kan hemoglobin düzeylerinden (anemi) muzdarip bir kişi için, anemiyi tedavi etmek için ilaç ve takviye almak çok önemlidir. Artan demir takviyeleri, beyin fonksiyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz kan dolaşımını iyileştirebilir, kan basıncını normalleştirebilir, sizi aktif tutabilir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Obezite de beyin sisine neden olmakla suçlanıyor.

Boş zaman bulup farklı aktiviteler yaparak kafanızı dağıtın

Hobilerin peşinden koşmaktan, sosyalleşmekten veya bulmaca çözmek gibi oyunlar oynamaktan keyif alın, çünkü bu stresi azaltmaya ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Sonuçta herkesin yoğunluğu vardır ama biraz daha kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin

Yeterli miktarda protein, kalori, vitamin vb. yönünden zengin besinler hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Düzenli meyve, sebze, yumurta, süt, yağ tüketimi, beyin sisini iyileştirmek için yeterli mineral sağlayabilir. Dehidrasyonu düzeltmek için bol su veya sıvı için.

 

Beyin sisini ciddiye almak çok önemlidir. Beyin sisi sadece bir yorgunluk belirtisi değildir; İşinizi ve günlük yaşamınızı büyük ölçüde değiştirebilir, şiddetli depresyona ve düşük benlik saygısına yol açabilir. Sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve stresi azaltarak sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmenizi öneririz. Beyninizin de yeterince çalışması için dinlenmeye ihtiyacı vardır, bu nedenle düzenli ve iyi bir uyku uyuyun.

Yorumlar

 1. Şahin dedi ki:

  İnsanlar aslında kış uykusuna dalmalı. Özellikle erkekler👍

  1. 1 İŞ ARA dedi ki:

   Öyle bir fırsat olsa çoğu erkek yatar zaten 🙂