enflasyonpuan durumuemeklilikötvdövizborsaakpchpmhp
DOLAR
32,2020
EURO
35,0069
ALTIN
2.504,53
BIST
10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C
Reklam

Mobbing Nedir ? Mobbing ile karşılaşınca neler yapmalıyız ?

Mobbing Nedir ? Mobbing ile karşılaşınca neler yapmalıyız ?

Mobbing Nedir ? Mobbing ile karşılaşınca neler yapmalıyız ? Mobbing yaptırımında hukuksal olarak neler yapabilirim ?

En sık sorulan sorulardan biri de mobbing nedir? Hepimiz bu kavramı birçok kez duymuşuzdur. Zorbalık olarak herkes bilir , mobbing olarak belki duyulmamış  olabilir.Birçoğumuz aynı zamanda işyeri zorbalığının kurbanıyız. Ancak bu kavramın içeriği hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Örneğin iş yerimizde zorbalık olduğunda ne yapabiliriz ve hepsinden önemlisi haklarımızın ne kadar farkındayız Zorbalık kavramının üç boyutu var: Ben varım. Kurban, kabadayı, görgü tanığı. Birincisi, zorbalığın kurbanına kurban denir. İkincisi, zorbalığın faili zorbadır . Üçüncüsü, zorbalık durumunu doğrudan etkilemeyen ancak duruma tanık olan ve genellikle konuşmayan diğer çalışanlara da seyirci denir.

İş yerindeki bir özne veya kişi için belirli bir sürenin devamı. Onları çalışmaktan caydıran ve zihinsel olarak yoran kasıtlı veya kötü niyetli davranışlar, zorbalık olarak çerçevelenebilir.

Mobbing Nedir ?

Mobbing, aynı işyerindeki bir veya birden fazla kişinin o işyerinde çalışanlara karşı uyguladığı psikolojik taciz, şiddet, düşmanlık vb. davranışlardır.  Bu tanım zorbalığın ne olduğuna verilecek en kısa cevaptır. Bu konudaki yasal düzenlemeler İş Kanunu ve İsviçre Borçlar Kanunu’nda da yer almaktadır. Ne tür zorbalık vardır?
İşyerinde zorbalık türleri iki kategoriye ayrılır. Yatay yıldırma, başlangıçta aynı hiyerarşik düzeyde bulunan ve birbirleriyle işlevsel bir ilişki içinde olan çalışanların tutum ve davranışları olarak anlaşılmaktadır. Bu uygulama özellikle akranlar arasında ve rekabette geçerlidir.

İkincisi, dikey zorbalık var. Bu ülkemizdeki en yaygın zorbalık şeklidir. Yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya katmanlı olabilir. Örneğin, patron, yönetici vb. Bu bağlamda, daha yüksek yetkiye sahip bir kişinin verdiği yetkinin bir ast üzerinde kullanılması kötü niyetlidir.

Tersine zorbalıkta, astlar aşağıdan yukarıya doğru birleşir ve üstlerindeki otoriteyi baltalar. Bu zorbalık durumunda, birden fazla zorba vardır. Astlar dışlama ve sabotaj stratejisi ile hareket ederler. Yöneticinin talimatlarına uymamak ve yönetici hakkında asılsız söylentiler yaymak gibi bencilce hareket etmek. Bu davranışların temel amacı, işin gereği gibi yürütülmesinden sorumlu olan patrona başarısız olduğunu göstermektir. Bir bakıma patronumuzun bu iş için doğru kişi olmadığını söylüyorlar. Gördüğünüz gibi düzeni sağlayamıyorlar.

Mobbing örneği nedir?

Zorbaların adaletsiz davranışları zorbalık olaylarının ortaya çıkmasında büyük rol oynar. Zorbalar, kurbanın kendine olan güvenini ve zorbalığın üstesinden gelme isteğini baltalar. Zorbalık, zorbaya kontrol sağlar ve kurbanı işyerinden ayrılmaya hazırlar. Bu örnekleri bazı kategorielrde toplayabiliriz:

Mobbing Nedir ? Mobbing ile karşılaşınca neler yapmalıyız ?

Yaşanmış Mobbing Örnekleri Nelerdir?

1) Kendini Göstermeyi ve İletişim Oluşumunu Etkilemek:

Bu tarz örneklerde amaç mağdurun kendini istediği şekilde ifade etmesini engellemek, çalışma arkadaşlarıyla ve yönetimle olumlu ilişkiler kurmasını engellemektir. Bu kategoriye sokulabilecek bazı mobbing örnekleri şunlardır:

✅Telefonla rahatsız edilme
✅Yapılan işin sürekli eleştirilmesi
✅Sözlerinin devamlı kesilmesi
✅Yüzüne karşı ses yükseltilmesi ve azarlanması
✅Mağdurun kendisini göstermesinin ve ifade etmesinin kısıtlanması veya engellenmesi
✅Özel yaşamının eleştirilmesi
✅Sözlü ve yazılı tehditler
✅İmalar, bakışlar, jest ve mimik yoluyla ilişkilerin reddedilmesi

2) Sosyal İlişkilere Saldırılar:

Bu tarz örneklerde amaç mağdurun sosyal ilişkilerini engellemektir. Bu kategoriye sokulabilecek bazı mobbing örnekleri şunlardır:

✅Mağdur orda değilmiş gibi davranılması
✅Çevresindeki insanların mağdurla konuşmaması
✅Mağdurun çalışma ortamının diğer çalışma arkadaşlarından ayrı tutulması, izole edilmesi

3) Kişisel İtibara Saldırılar:

Bu tarz örneklerde amaç kişinin itibarını zedelemek, kişisel bütünlüğünü bozmaktır. Bu kategoriye sokulabilecek bazı mobbing örnekleri şunlardır:

✅Mağdurun arkasından kötü konuşulması
✅Dini ve siyasi görüşlerinden dolayı dışlanması
✅Mağdurun bir kusuruyla veya fiziksel özrüyle alay edilmesi
✅Gülünç durumlara düşürülüp dalga konusu edilmesi
✅Yürüyüş tarzı, sesi, hareketleri vb. alay
✅psikopat gibi davran
✅Aşağılayıcı isimlerle anlaşma
✅cinsel imalar yapmak
✅milliyetle dalga geçmek
✅Kararlarınızı vermek sürekli bir soru meselesidir
✅özel hayatıyla dalga geçmek

4) Bir kişinin yaşam kalitesine ve mesleki statüsüne yönelik saldırılar:

Bu tür örnekler arasında profesyonel bir pozisyona saldırmak, mağdurun mesleki başarısına müdahale etmek ve mali kayıplara uğramak sayılabilir. bu kategorilerden bazıları

✅İş yerinde pozisyon değişiklikleri
✅özgüveni zedeleyen işler
✅daha az iş ver
✅önemsiz işlerle meşgul
✅Sana verileni geri al ve verme
✅anlamsız iş vermek
✅işten çıkarmaya zorlamak

5) Doğrudan Sağlık Saldırısı:

Bu gibi durumlarda mağdurun ruh ve beden sağlığına zarar verilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda zorbalık örnekleri şunlardır:

✅Doğrudan veya dolaylı cinsel taciz
✅kurbanı ağır iş yapmaya zorlamak
✅Mağdurlara yönelik fiziksel şiddet tehdidi
✅kargaşa

Mobbing belirtileri nelerdir?

Zorbalığa uğradığınıza inanıyorsanız, yasal bir anlaşmazlık başlatmadan veya iş sözleşmenizi feshetmeden önce bunu kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde, haklarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Zorbalık belirtilerinin neler olduğunu ve nasıl tanımlanacağını merak ediyorsanız yukarıdaki başlıklarda yer alan örnekleri incelemeniz faydalı olabilir. Her belirli olay kendi bağlamında değerlendirilecek olsa da, karşılaştığımız en yaygın zorbalık davranışlarını ana başlıklarımızda özetledik.

Mobbing ne demektir ve yasanın neresindedir?

Doğrudan sözlü zorbalık yasamızda düzenlenmemiştir. Ancak bu kavramın kapsadığı fiiller ve tecavüz veya etkileme hakları çeşitli kanunlarla düzenlenip korunmaktadır. Borç kanunları ve iş kanununun ilgili hükümleri, işverenleri çalışanlarının kişiliklerini korumakla yükümlü tutmaktadır. İşverenin gereksiz yere çalışanını azarlaması, sebepsiz yere yazılı açıklama talep etmesi, çalışanı yetersizlikle suçlaması, kendisine veya arkadaşlarına karşı küçük düşürücü davranışlarda bulunmasını sağlaması, zorlanması halinde bu davranışlar zorbalık teşkil eder. İşyerinde istenmeyen insanlara yönelik yaygın korkutma, taciz, iş soğutma süreleri, tecrit ve cehalet. Eylemler veya çalışanların kendi isteğiyle işten ayrılmalarına neden olan eylemler şeklini alabilir. Bu konuda Yargıtay, mağdurlar lehine bir dizi karar vermiştir. İşverenlerin bir diğer yükümlülüğü de eşit davranma yükümlülüğüdür. İşverenlerin, çalışanlarından herhangi birinin aynı statü, ırk, din, dil, cinsiyet vb. olması için hiçbir nedeni yoktur. Sebeplerle farklı uygulamalara girişmek, ayrımcılık tazminatı ödenmesini gerektirebilir. Bir işyeri kazasında yaralanan işçilere şikayette bulunmamaları için baskı yapılması da zorbalığın bir parçası olarak değerlendirilebilir.

anayasa 125. madde yargı yollarını idari iş ve taahhütlere açık tutarak memurları korumuştur. Yine Anayasa’nın 128 ve 129. maddeleri memur ve memurları zorbalığa karşı korumaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu da memurları zorbalığa karşı koruyan hükümler getirmiştir. sanat. Yukarıda belirtilen bu tanımların örnekleri 10, 11, 17, 18 ve 21’dir.

Mobbing Nedir ? Mobbing ile karşılaşınca neler yapmalıyız ?

Mobbingin cezaları nelerdir?

Mevcut yasaya göre, zorbalık doğrudan ayrı bir suç türü olarak düzenlenmemiştir. Ancak zorbalıktan yararlanırken sergilenen davranışlar söz konusu olduğunda mevcut suç belgeleri ve suç türleri yeterlidir. Zorbalık davranışı cezai normları ihlal etmeye başlarsa, cezai yaptırımlardan bahsedebiliriz. Hal böyle olunca zorbalık davranışı sonucunda ortaya çıkabilecek suç türlerinden bahsetmek istiyorum.

TCK md. 84 (intihar yönlendirme suçları) meydana gelebilir.
Bir zorbalık eylemi, mağdurun psikolojik ve fiziksel bütünlüğünü yok edecek noktaya geldiğinde TCK m.86-87 çerçevesinde (kasten yaralama suçlarından) söz edebiliriz.
Zorbalık, insan onuruna aykırı bir davranışla işlenir ve mağdurun fiziksel veya ruhsal olarak acı çekmesine ve aşağılanmasına neden olursa, Art. 96 (zulüm suçları) maddeden oluşmaktadır.
TCK md. 102 (cinsel saldırı) meydana geldi. TCK md. 105 (cinsel taciz suçu). TCK m.125 (aşağılama suçları) çerçevesinde zorbalıkta en sık görülen suç türüdür.
TCK m.108 (cebir kullanma suçu) zorbalığa yol açabilecek suçlardan biridir. TCK m. 123 (kamu huzur ve sükununu bozma suçu) zorbalık davranışı sonucunda ortaya çıkabilecek suçlardan biridir.

Mobbing nasıl kanıtlanır?

Genel delil kuralının aksine, Yüksek Mahkeme zorbalık deliline bir istisna getirmiştir: Bir çalışan zorbalık belirtileri gösteriyorsa, ispat yükü işverene geçer. Diğer bir deyişle, işçilerin sadece altında bulundukları baskıyı belirtmeleri ve gerçekçi taleplerde bulunmaları yeterlidir. Dediğim gibi bundan sonra ispat yükü değişir. bir işveren tarafından zorbalığa uğramak

İşverenler, zorbalık davranışlarına karışmadıklarını kanıtlamalıdır. İşte bu konudaki istikrarlı Yargıtay kararları:

“Zorbalığın var olması için ciddi bir manevi hak ihlalinin olması gerekmez, manevi haklara yapılan haksızlık yeterlidir ve zorbalık iddialarında açık delil yoktur. kendisine karşı işlendiği ve mahkemeye işyerinde zorbalığın varlığını kanıtlayan gerçeklerin sunulması için işyerinde zorbalığın gerçekleşmiş olması gerekir.Kendisine düşmediğini ispat külfeti sanığa aittir; Değerlendirme üzerine yazılı karar yanlıştır ve çürütülmesi gerekir.(Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 2020/230 E. 2020/1601 K. 02/04/2020)

Mobbing yaşayan işçiler hangi haklara sahiptir?

Zorbalık söz konusu olduğunda, işçi hakları önemlidir. İşçinin bu konuda isteyebileceği ilk seçenek iş sözleşmesinin haklı nedenle feshidir. Zorbalık nedeniyle iş ilişkisi sürdürülemez hale gelirse, işçi iş ilişkisini haklı nedenle feshedebilir. Bir çalışana başka bir işçi veya işveren tarafından zorbalık uygulanması durumu değiştirmez. Mağdur işçiler, zorbanın durumuna bakılmaksızın bu hakkını kullanabilir. İşverenler, çalışanlarını korumak ve izlemekle yükümlüdür. Zorbalığa uğrayan işçi, durumu işverenine bildirdiği halde işveren harekete geçmezse işçiyi haklı nedenle işten çıkarma hakkını kullanabilir.

Bir çalışana uygulanan davranışın zorbalık sayılabilmesi için, söz konusu davranışın bir dereceye kadar önemi ve sürekliliği olmalıdır. Örneğin bir muhasebecinin işverenden acil teslimat için işe paket taşımasını istemesi bir defalık bir olay olduğu için zorbalık sayılmaz. en az bir yıl çalıştınız. Bunun dışında, ödenmemiş veya eksik ödenmiş başka işçilik talepleri de yapabilirsiniz.

Ayrıca, zorbalık mağduru olan çalışanlar parasal olmayan tazminat talebinde bulunabilirler. Mağdurların ayrıca söz konusu zorbalık davranışının ceza hukukunu da ihlal edecek düzeyde olması halinde savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkı bulunmaktadır.

Mobbing olayı nedir?

Zorbalık davası, zorbalığın varlığını ortaya koyarak haklarınızı ileri sürmenizi sağlayan ve çeşitli iddialar üzerinden açılabilen bir dava türüdür. Bu davalar, işçinin iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedilmesinden önce veya sonra açılabilir. Bu nedenle özel durumlarda işçi bir önceki başlıkta belirtilen tüm işçi haklarını kullanabilir.

Mobbing Davası Açma ?

Zorbalık nedeniyle tazminat talebi iş ilişkisini etkiliyorsa, İş Mahkemesi sorumludur. İş mahkemesi yoksa mağdur, asliye hukuk mahkemesine de başvurabilir. İzinlerle ilgili isteğe bağlı haklar vardır. İş mahkemesinde veya şirketin merkezinin bulunduğu yer mahkemesinde dava açılabilir.

Genel zaman sınırları geçerlidir. Dava açmak için zamanaşımı olay tarihinden itibaren 2 yıl. Zorbalığın devam etmesi durumunda bu süre, iş ilişkisi sona erdikten sonra başlar.

Yorumlar