enflasyonpuan durumuemeklilikötvdövizborsaakpchpmhp
DOLAR
32,8196
EURO
35,1465
ALTIN
2.446,72
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Salı Açık
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C
Reklam

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN ? ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN ? ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

 

Şaban ayının 14’ünü 15’ine bağlayan Berat Kandili gecesi yaklaşırken incelenmeye başladı. Kelimenin tam anlamıyla arınma anlamına gelen bu mübarek gecede, günahlarından arınmak için dua eden ve tövbe eden Müslümanlar, arındıkları için Allah’a karşı isteklerini de dile getirirler. Peki 2023’te Berat Kandili ne zaman? Berat Kandili hangi gün? Hangi ay? Berat Gecesi bu yıl hangi gün? Burada daha fazla bilgi edinin…

 

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN 2023?

| Şaban ayının tam ortasında idrak edilen ve Mübarek Gece, Berat Gecesi ve Rahmet Gecesi gibi isimlerle de anılan  Berat Kandili, ‘temize çıkma,temizlenme’ anlamıyla birlikte Müslümanlar için ‘arınma gecesi’ olarak kabul edilmektedir. Kur’an’ın Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gece (inzal) olan Berat Kandili’ni tövbeler ve çeşitli ibadetlerle geçirmek istemektedirler.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN ? ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

BERAT KANDİLi HANGİ GÜN

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı 2023 dini takvimine göre bu yıl 6 Mart Pazartesi günü Berat Kandili idrak edilecek.

BU YIL HANGİ GÜN BERAT GECESİ?

Yılın üçüncü kandili olan Berat gecesi için Şaban ayının 15. gecesi oruç tutulur. Berat Kandil orucu ile ilgili Hz. Ali’nin (R.A.) rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamberimiz;

“Şabanın yarısı (Berat gecesi), gündüzleri oruç tutup, gecesini ibadetle geçirmektir.” Çünkü Yüce Allah (c.c) o gece semadan rahmetle iner ve buyurur ki; “Günahının affolmasını dileyen yok mu? Zenginleşmek isteyen yok mu? Bol bol ver, ızdırap çeken yok mu? Ben faydalanayım. Yok mu? Şunu, bunu isteyen, sabaha kadar bu ilahi ses.” dedi.

Kandil Gecesini gönül dirayetinde tutmak için; Gündüzleri oruç tutmak, geceleri cemaatle namaz kılmak, hutbe dinlemek, mevlid-i şerif okumak, birlikte dua etmek, kefaret etmek, nafile ve acil namaz kılmak, büyüklere hürmet etmek, küçüğü sevmek, dargınları uzlaştırmak, dargınları kucaklamak. Fakirler, yetimler ve muhtaçlar, eşleri, dostları ve uzak akrabaları tarafından sevinçle karşılanmalı ve tebrik edilmelidir.

 

BERAT KANDILI’nın anlamı ve önemi nedir?

Öğüt vermek. Borçtan, günah ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demektir. Berat kelimesinin bu anlamlarıyla bağlantılı olarak geceye Beratonite (Kurtuluş Gecesi) adı verilmiştir. Bu nedenle günahları bağışlananlar, Allah’ın bu gece bir berat yazacağının müjdesini alırlar.

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN ? ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

Allah azze ve celle Duhan süresinde:

Hâ-Mîm. Andolsun o Kitab-ı Mübin’e ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz uyarıcıyızdır. O gecede her hikmetli buyruk ayrılır ve katımızdan bir emirle ilgilisine yollanır…” buyurmuştur.

Bazı müfessirler 15 olduğunu söylerken bazıları buna Berat Gecesi adını verir.15 Buna göre bu iki farklı gecedir. Tefsirlere göre, Kur’an-ı Kerim’in biri Levh-i Mahfuz‘dan dünya semasına (Beytüî-İzziye) olmak üzere iki nesli vardır. İkincisi oradan, Gabriel aracılığıyla. Peygamber (sav)’in kalbine gider. Birincisine inzal (toptan) denir, ikincisi ise tanzil (tek indirme) olarak adlandırılır. Bu durumda Kur’an, Kadir Gecesi’nde dünya semalarına indirilmiş ve ardından 23 yıl boyunca yavaş yavaş (azar azar)

Duhan Suresi’nin ilk dörtlüğünde Berat gecesinin üç ana özelliği vurgulanır. Bu:

1- Mübarek Gece:
Allah’ın kullarına birçok lütuflarda bulunduğu, tövbelerini kabul ettiği ve günahlarını bağışladığı, hayırları ve faziletleri çok olan eşsiz bir gecedir. Aslında bu akşamın kullarımız için ne kadar önemli olduğunu biraz sonra tanıtacağımız Hadis-i Şerif‘te daha iyi anlayabilirsiniz.

2- İnsanlığa gönderilen son ilahi mesaj, Hz. Peygamber’e indirildiği gece olan Kuran’dır.

3-1 yılda meydana gelen olaylar, amel, yemek, ölüm, hastalık vb. Kararların alındığı ve sorumlu meleklere teslim edildiği gecedir. Berat Gecesi Hz.Bütün yaradılışı kuşatan Peygamberimizden aşağıdaki müjdeyi tüm kalbinle işit.

“Şabanın yarısı (Berat gecesi) ağarınca, onu namazla geçirin, gündüzleri de oruç tutun. Cenab-ı Hak bu gecenin batışından dünya semalarına rahmetini tecelli eder ve kullarına şöyle seslenir:

✅Günahlarını bağışlayayım diye benden af ​​dileyen var mı?

✅Benden yemek isteyen var mı ona yemek vereyim mi?

✅ İhtiyacı olan var mı? – Bunu kim istiyor veya bunu kim istiyor ve sabaha kadar.

Hz. Peygamber (sav), o gece tövbe eden ve istiğfar eden müminlerin sayısını karşılaştırdı. Aişe annemize dedi ki:”Allah, Şaban gecesinde (Berât Gecesi) dünya semalarına rahmetini tecelli etmekle, Beni Kelb Kabilesi’nin koyunlarının kılları sayısından daha çok kimsenin günahlarını bağışlar.””

Bu gece yapmamızı istenen en önemli şey, bol bol tövbe ederek Yüce Yaratıcımızdan af dilemektir, çünkü bu açık demektir. Bu, hatalarla dolu bir geçmişe bakmakla ilgili değil. Kölelik yeniden isteniyor. Bu, bir yaratıcıyla yapılan bir sözleşme yenilemesidir. Bu gecede tövbe suyunda yıkanmak, bütün manevi duyguları temizlemek ve nuru örten perdeyi kaldırmak gerekir. Tövbe sayesinde insan nefsini yenerek tutkuları yenebilecek karakter olgunluğuna ulaşabilir.

Yorumlar