enflasyonpuan durumuemeklilikötvdövizborsaakpchpmhp
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Cumartesi Açık
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C

Benzinli ve Dizel Araçlara Satış Yasağı Geliyor

Benzinli ve Dizel Araçlara Satış Yasağı Geliyor

Avrupa Birliğinde 2035 yılında Benzinli ve Dizel Motorlu Araçlara Satış Yasağı Geliyor

Avrupa Birliği milletvekilleri ve üye ülkeler, 2035 yılına kadar yeni benzinli ve dizel otomobil ve kamyonet satışını yasaklamak için bir anlaşmaya vardılar.

AB müzakerecilerinin Perşembe gecesi imzaladıkları anlaşma, bloğun yürütme komisyonunun bu on yıl içinde sera gazı emisyonlarını %55 oranında azaltma hedefine ulaşmak için oluşturduğu bloğun “Fit for 55” paketinin ilk anlaşması.

Anlaşmaya göre, otomobil üreticilerinin 2030’da satılan yeni otomobillerin emisyonlarını, beş yıl sonra %100’lük bir kesintiye ulaşmadan önce 2021’e kıyasla %55 oranında azaltmaları gerekecek. Avrupa Parlamentosu ve üye devletler, yürürlüğe girmeden önce anlaşmayı resmen onaylamalıdır.

Avrupa Parlamentosu, anlaşmanın BM’nin yıllık iklim değişikliği konferansı öncesinde “AB’nin AB İklim Yasasında belirtilen daha iddialı hedeflere ulaşmak için somut yasalar kabul etme konusunda ciddi olduğuna” dair bir işaret olduğunu söyledi.

AB verilerine göre, ulaşım, son otuz yılda sera gazı emisyonlarının arttığı ve 1990 ile 2019 arasında %33,5 oranında arttığı tek sektördür. Binek otomobiller, karayolu taşımacılığından kaynaklanan toplam CO2 emisyonlarının %61’ini oluşturan önemli bir kirleticidir.

AB, 2050 yılına kadar ulaşımdan kaynaklanan emisyonları büyük ölçüde azaltmak ve elektrikli araçları teşvik etmek istiyor, ancak bloğun dış denetçisinden gelen bir rapor, geçen yıl bölgede uygun şarj istasyonlarından yoksun olduğunu gösterdi.

AB Parlamentosu Cuma günü yaptığı açıklamada, finansmanın otomotiv tedarik zincirinin bir parçası olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yanı sıra hassas bölge ve topluluklara, benzin ve dizelle çalışan otomobillerin satışlarının sona ermesine geçişi engellemesine yardımcı olmak için yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. .

TÜRKİYE PAZARA ÖNDE BAŞLADI

Pazarda büyük paya olan ülkeler de zorluk yaşayacaklar iken Türkiye yeni araçları üretimde elektrik ile imalat yapacağından bu konuda 1-0 önde başlamaktadır.

Dünya liderleri, 2015 yılında Paris’te, yüzyılın sonuna kadar küresel sıcaklıkların 2 santigrat dereceden (3,6 Fahrenheit) ve ideal olarak 1,5 santigrat dereceden (2,7 F) fazla artmasını önlemek için çalışma konusunda anlaştılar. Bilim adamları, emisyonları azaltmak için sert adımlar atılmazsa, daha az iddialı hedefin bile büyük bir farkla kaçırılacağını söylediler.

Çevre komitesi başkanı Pascal Canfin, “Bu tarihi bir karar, çünkü ilk kez 2025, 2030 ve 2035 hedefleri olan ve 2050 yılına kadar iklim nötrlüğü hedefimizle uyumlu net bir karbonsuzlaştırma yolu belirledi” dedi. Avrupa Parlamentosu, dedi. “Şu anda Avrupa emisyonlarının %16’sını oluşturan bu sektör, 2050 yılına kadar karbonsuz olacak.”

Greenpeace, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derecenin (2,7 derece Fahrenheit) altına sınırlamak için 2035 tarihinin çok geç olduğunu söyledi.

Greenpeace AB kampanyacısı Lorelei Limousin, “AB doğal bir rota izliyor ve bu rota felaketle sonuçlanıyor” dedi. “Avrupa 2035’te fosil yakıt yakan arabaların aşamalı olarak kaldırılması yeterince hızlı değil: İçten yanmalı motorlara sahip yeni arabalar, en geç 2028 yılına kadar yasaklanmıştır.”

Limousin anlaşma duyurusunu “politikacıların iklim konusunda harekete geçme konusundaki tekrarlanan başarısızlıklarının gerçekliğini maskeleyen iyi hissettiren bir manşette güneşlenebilecekleri mükemmel bir örnek” olarak nitelendirdi.

Share this content:

Yorumlar