enflasyonpuan durumuemeklilikötvdövizborsaakpchpmhp
DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
28°C
İstanbul
28°C
Açık
Cumartesi Açık
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C

AFAD sözleşmeli 70 personel alımı yapacak

AFAD sözleşmeli 70 personel alımı yapacak

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)  Kpss’siz sözlü sınavla 70 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirecek. Peki AFAD personel alımları ne zaman, nereden yapılacak? AFAD hangi mesleklerden personel alımı yapıyor? İşte detaylar.

Resmi Gazete“de yayınlanan duyuruya göre AFAD genel merkezinde 22 personel, 4 şoför, 25 temizlikçi, 19 bekçi ve güvenlik görevlisi alımı yapılacak.

AFAD İşe Alım Başvurusu Ne Zaman?

 

Başvurular 1-8 Şubat tarihleri ​​arasında “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresinden yapılacaktır. Sözlü giriş sınavı 6-17 Mart tarihlerinde AFAD Başkanlığı’nda yapılacak.

Aranan nitelikler ve başvuru koşulları ile ilgili bilgilere “www.afad.gov.tr” internet sitesinden ulaşılabilir.

AFAD sözleşmeli 70 personel alımı yapacakAFAD ve tarihçesi

Türkiye tektonik, deprem, coğrafi ve iklimsel yapısı nedeniyle doğal afetlerden sıklıkla etkilenen bir ülkedir. Sel, sel, çığ, heyelan, yangın gibi afetlerde ama en önemlisi depremlerde yardımcı olur.

Ülkemiz depremlerde hayatını kaybeden insan sayısında dünyada üçüncü, can kaybında ise sekizinci sırada yer alıyor. Ortalama olarak, yılda en az bir 5-6 büyüklüğünde deprem yaşıyoruz.

AFAD Ne İş Yapar ?

Doğal afetlerin yol açtığı doğrudan ve dolaylı maddi ve manevi zararlar, günümüz toplumunda afet yönetimi ve koordinasyonunun ne kadar ciddiye alınması gerektiğinin kanıtıdır.

Ülkemizde doğal afetlerle ilgili politika ilk olarak 1939 Erzincan depreminden sonra geliştirilmiş; 1959 yılında 7269 sayılı “Kamu hayatını etkileyen afetler nedeniyle alınacak tedbirler” hakkında kanun çıkarılarak bu konudaki yasal boşluklar giderilmeye çalışılmıştır.

Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu alanında bir dönüm noktası 1999 Marmara depremi olmuştur.

Çok fazla hasara ve can kaybına neden olan bu deprem, ülkemizin afete karşı korunmasını acilen gözden geçirmesi gerektiğini acı bir şekilde göstermektedir.

Düzenlenmesi gereken kuruluşların yetki ve sorumluluklarının yeniden tanımlanması ihtiyacı, afet veya acil durumlarda yetki ve düzenlemenin merkezileştirilmesini zorunlu kılmıştır.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

Bu doğrultuda Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı‘na bağlı Acil Durumlar Genel Müdürlüğü, Başbakanlığa bağlı Acil Durumlar Genel Müdürlüğü ve 5902 Sayılı Kanun kabul edildi. 2009 yılında afetlerden korunma faaliyetleri durdurularak Başbakan’ın kontrolüne verilmiş, yetki ve sorumluluklarını tek çatı altında toplayarak Acil Durumlar Genel Müdürlüğü’ne devredilerek kurulmuştur. 15 Temmuz 2018 tarih ve 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile afet ve acil durumlardan sorumlu Cumhurbaşkanlığı makamı, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin düzenlemeler çerçevesinde İçişleri Bakanlığına bağlanmıştır.

afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması için gerekli faaliyetlerin planlanması, yönlendirilmesi, desteklenmesi, koordinasyonu ve etkin bir şekilde uygulanması konularında ülke çapındaki tüm kurum ve kuruluşların işbirliğini sağlayan çok yönlü ve çok yönlü bir kuruluştur. Bu sektördeki kaynakların doğru kullanılmasını gözeten çok yönlü, iş odaklı, esnek, dinamik, disiplinler arası bir organizasyondur. operasyonlarında. Bu bağlamda ülkemizde “kriz yönetimi” yerine “kriz yönetimi”ne öncelik verilen yeni bir afet önleme modeli uygulanmaktadır.

Entegre afet yönetim sistemi olarak bilinen bu model, afetlerden ve acil durumlardan kaynaklanabilecek olası zararları önceden tahmin eder, tehlikeleri ve riskleri önceden tahmin eder ve bir afet meydana gelmeden önce hasarı önlemek ve azaltmak için önlemler geliştirir. Afet önleme yönetiminin sağlanması için güzelleştirme çalışmalarının bir bütün halinde yürütülmesi planlanmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Afet Yönetimi ve Acil Durum Yönetimi Ofisi ve 11 Ulusal Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Derneği ofisleri aracılığıyla doğrudan Valiye rapor verir.

 

Share this content:

Yorumlar